Pamiętam jak w latach osiemdziesiątych rynek w Cieszynie dostępny był dla wszystkich pojazdów i panował na nim ruch okrężny. Jeśli się nie mylę to wjechać na rynek można było od Matejki, Menniczej i Szersznika, a wyjechać dało się wjeżdżając w ulicę Armii Czerwonej bądź w Regera. To było pierwsze rondo w Cieszynie, Polską rządzili wtedy bardzo źli ludzie zwani przez wszystkich komuchami, a samochód był luksusem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Tak było.
Czasy się zmieniły, samochodów zaczęło przybywać, a ulice stawały się coraz bardziej zakorkowane. Ktoś uznał, że ronda zamiast klasycznych skrzyżowań będą rozwiązaniem, które pomoże rozładować natężenie ruchu. W związku z tym ronda zaczęły pojawiać się jak grzyby po deszczu i nie dotyczy to tylko Cieszyna, ale tendencja ta, charakterystyczna dotychczas dla Francji, nagle przyjęła się w całej naszej części Europy.
Pewnego razu ktoś wpadł więc na pomysł, że skoro tyle tych rond nam przybyło to przecież można zacząć nadawać im nazwy, a w przypływie polotu ustawiać na nich jakieś elementy do tych nazw nawiązujące. W administracji nie ma to praktycznie żadnego znaczenia bo przy większości rond nie są zlokalizowane żadne obiekty, które w dokumentach miałyby być wpisane pod adresem ronda, zazwyczaj adres należy do którejś z przyległych ulic, a nazwa ronda ma tylko i wyłącznie znaczenie symboliczne i gdyby żadnej nazwy nie było to też by się absolutnie nic nie stało.
Moda na nazewnictwo rond rozwinęła się jednak w Polsce bardzo, co wcale nie dziwi w kraju, w którym ilość stawianych pomników i tablic pamiątkowych ma chyba jeden z najwyższych współczynników na świecie, a często osiąga nawet poziom absurdu. Można się więc było spodziewać, że prędzej czy później w Cieszynie rownież ta moda zawita. Co ciekawe, pragmatyczne i racjonalne podejście Cieszyniaków przez długi czas z tą modą wygrywało i jeśli się nie mylę to jakoś zupełnie niedawno dopiero pierwsze w naszym mieście rondo zostało nazwane imieniem Reformacji co w pięćsetną rocznicę tego ruchu wydaje się nawet zrozumiałe, w końcu to u nas chyba jest największe skupisko Ewangelików na wschód od Wittenbergi.
Tak czy inaczej teoria buta w drzwiach zaczęła działać i można się spodziewać, że teraz wszelkie mądre głowy na stanowiskach będą próbowały forsować nadawanie kolejnych nazw kolejnym rondom z czym mogą się wiązać różnorakie problemy, a pierwszy problem już jest.
Ustalmy jednak najpierw fakty, organem mającym za zadanie nadawać nazwy ulicom i obiektom jest gmina, czyli w przypadku Cieszyna jest to Urząd Miasta po wcześniejszym zatwierdzeniu przez Radę Miasta. Starostwo Powiatowe i Rada Powiatu nie mają natomiast w tym zakresie kompetencji. Tymczasem niewielka grupka radnych powiatowych, bo zaledwie dwanaście osób z 29 osobowego składu rady, napisała wniosek do Burmistrza Miasta Cieszyna z prośbą o nadanie powstającemu właśnie w mieście rondu imienia Lecha i Marii Kaczyńskich.
Przy całym szacunku dla tragicznie zmarłych podczas pełnienia swych obowiązków prezydenta RP i towarzyszącej mu małżonki, trzeba jednak przyznać, że akurat to miejsce nie jest chyba najlepszą lokalizacją na uczczenie ich pamięci. Z Cieszynem Prezydent Lech Kaczyński w żadnym stopniu związany nie był, a w rezydencji na Zadnim Groniu w Wiśle Czarne bywał najrzadziej ze wszystkich prezydentów jacy urzędowali od czasu jego remontu po 2000 roku. Nie miał on żadnych nadzwyczajnych relacji z naszą lokalną społecznością, a momentami były to nawet relacje niekoniecznie poprawne. Brat prezydenta będący również jego najbliższym współpracownikiem, do dzisiaj prowadzi aktywne życie polityczne w Polsce i zarówno w całym kraju jak i w szczególności na Śląsku Cieszyńskim liczba zwolenników jego polityki jak i liczba stanowczych przeciwników oscylują blisko siebie. Żeby nie polegać wyłącznie na własnych domysłach i spekulacjach postanowiłem zrobić ankietę, w której zaproponowałem również inną nazwę i w ciągu doby wzięło w niej udział prawie 2000 osób z czego tylko 47 z nich poparło pomysł zaproponowany przez radnych powiatowych.
Dlaczego wybrałem akurat nazwę Rondo Księstwa Cieszyńskiego? Już prawie dwa lata temu z grupką przyjaciół również zaangażowanych w sprawy cieszyńskie wymyśliliśmy, że świetnym pomysłem byłoby gdyby wszystkie ronda w naszym mieście miały nazwy przypominające Piastów Cieszyńskich (Rondo Mieszka Cieszyńskiego, Rondo Przemysława Noszaka, Rondo Adama Wacława, Rondo Elżbiety Lukrecji, itd...), a jedno z nich byłoby nazwane właśnie imieniem po prostu Księstwa Cieszyńskiego. Nie wymyśliliśmy wtedy jednak, które to rondo byłoby tym głównym, ale to, które właśnie powstaje przy największym obecnie placu budowy w mieście nadawałoby się do tego przecież idealnie. Z jednej strony galeria handlowa, z drugiej budynek starostwa, z trzeciej nowy dworzec autobusowy i kolejowy. To właśnie to miejsce będzie tym co jako pierwsze zobaczy każdy przybywający do naszego miasta transportem publicznym, a często także ten kto przyjedzie własnym samochodem.
Potrzebna jest nazwa krótka i prosta do zapamiętania, która będzie ludzi łączyć, a nie dzielić, z którą ludzie będą się mogli identyfikować. Nazwa Księstwa Cieszyńskiego spełnia te warunki, przyjezdnym z regionu przypominać może o więzi Cieszyna z ich miejscowościami, a turystom z dalszych stron zaprezentuje się jako hasło odkrywające najpiękniejsze karty historii grodu nad Olzą. Oczywiście ciekawych i pasujących nazw dałoby się wymyślić pewnie więcej, ale im mniej ich będzie tym więcej osób może się za nimi wstawić, a dzięki temu tym większa będzie szansa na to aby nie przeszła propozycja tej czy innej opcji politycznej, z którymi nie wszyscy mieszkańcy chcieliby się identyfikować i prezentować swoje miasta odwiedzającemu go światu.
Pozwoliłem więc sobie założyć petycję online, pod którą każdy z was może się podpisać, do czego serdecznie zachęcam. Jak liczba podpisów będzie odpowiednio wysoka to treść petycji przekażę w odpowiedniej formie Burmistrzowi i Radzie Miasta Cieszyna do rozpatrzenia. Treść petycji i miejsce na podpis dostępne jest w linku poniżej. Po wpisaniu imienia, nazwiska i adresu e-mail dostaniemy na swoją skrzynkę wiadomość, w której zawarty będzie link, a gdy go klikniemy to nasz głos uzyska ważność.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz